Воскресенье, 05.05.2024, 02:17

Tumerlet

Главная » 2016 » Ноябрь » 02
Добавил: storm » Дата: 02.11.2016

Соңгы вакытта кайбер интернет-басмаларда Татарстанда тиздән барлык медицина хезмәтләрен күрсәтү дә түләүле булырга мөмкин дигән фикерләр күренеп алды. Бу мәсьәләгә ачыклык кертүне үтенеп, без Татарстан Республикасының Территориаль мәҗбүри медицина иминияте фонды директоры Алсу Мифтаховага мөрәҗәгать иттек. Аның белән булган әңгәмәнең бер өлешен бүген сезгә дә тәкъдим итәбез.

Түләүле медицина хезмәтләре күрсәтү мәсьәләсе бик четерекле һәм халыкның ачуын чыгара торган мәсьәлә дип әйтер идем мин. Беренчедән, ул һәр гражданның иң мөһим конституцион хокукларыннан булган сәламәтлек саклау һәм медицина ярдәмен түләүсез алу хокукларына кагыла. Икенчедән, халыкның реаль керемнәре кими, эшсезләр саны арта барган икътисадый кризис шартларында бу мәсьәлә аеруча кискенләшә.

Дөресен әйтим, медицина өлкәсендә түләүле хезмәтләр күрсәтү проблемасы безне нык борчый, чөнки территориаль мәҗбүри медицина иминияте фондының төп бурычы мәҗбүри медицина иминияте полисы буенча медицина ярдәмен алганда пациентларның хокукларын һәм законлы мәнфәгатьләрен яклау бит.

Ә сез куйган сорауга килгәндә, мин бары шуны гына әйтә алам: ул дөреслеккә туры килми. Әгәр дә якын киләчәктә шундый зур үзгәрешләр көтелсә, без, һичшиксез, бу турыда алдан ук хәбәр иткән булыр идек. Беренче чиратта, билгеле инде, массакүләм мәгълүмат чаралары аша.

Мәҗбүри медицина иминияте турындагы федераль закон нигезендә мәҗбүри медицина иминияте полисы булган гражданнарга медицина ярдәме Территориаль мәҗбүри медицина иминияте программасы күләмендә түләүсез күрсәтелә. Полис иминләштерелгән затларның поликлиникада һәм стационарда медицина ярдәмен, ашыгыч медицина ярдәмен түләүсез алу хокукын таныклый торган документ булып тора.

Ләкин шуңа да басым ясап үтәсем килә: түләүсез күрсәтелә торган ярдәм дә чынлыкта түләүсез түгел бит. Үзегез күреп торасыз: бер генә медицина учреждениесе дә, бер генә табиб та бушка эшләми. Эшләүче гражданнарга медицина ярдәме күрсәткән өчен эш бирүчеләр акчасы исәбеннән түләнә, ә эшләми торган халык өчен түләү Россия Федерациясе субъекты бюджеты акчасы исәбеннән гамәлгә ашырыла.

Без - халыкны иминләштерү өлкәсендә эшләүчеләр - халыкка күрсәтелә торган медицина хезмәтләренә эш бирүчеләр һәм субъект бюджеты акчасы хисабыннан түләнгәнгә күрә, аларны түләүсез күрсәтелә дип атамыйбыз, гәрчә кешеләр алардан бушлай файдаланса да.

Әйтегез әле, зинһар, мәҗбүри медицина иминияте буенча иминләштерелмәгән затлар белән эш ничегрәк тора? Аларга медицина хезмәтләрен бушлай күрсәтү каралганмы?

Иминләштерелмәгән затларга медицина ярдәме кичектергесез яки ашыгыч ярдәм күрсәтергә кирәк булган очракларда гына бушлай күрсәтелә. Мо ... Читать дальше »

Добавил: storm » Дата: 02.11.2016

Как отстоять свое право на бесплатную медпомощь

Платные медицинские услуги – где грань между неукоснительным соблюдением конституционного права граждан на охрану здоровья и созданием здоровой конкуренции и дополнительных возможностей в этой сфере? Сегодня данная тема является «раздражителем» для многих людей, сталкивающихся со злоупотреблениями в государственных учреждениях здравоохранения. За разъяснениями по этой злободневной проблеме мы обратились к директору Территориального фонда обязательного медицинского страхования (ОМС) Республики Татарстан Алсу МИФТАХОВОЙ.

- Алсу Мансуровна, недавно в некоторых интернет-СМИ промелькнули высказывания, что вся медицина может стать платной. Имеют ли эти слухи реальные основания?

- Хочу поблагодарить за возможность обсудить проблему платных услуг в медицине. Эта проблема сегодня и нас самих сильно беспокоит, поскольку наша основная задача как территориального фонда ОМС – защищать права и законные интересы пациентов при получении ими медицинской помощи.

Прежде всего, хочу заявить, что никаких предпосылок для слухов о переходе на платную медицину нет. Это даже не обсуждается ни на каком официальном уровне. А сегодняшняя правовая основа такова.

В соответствии с Федеральным законом об обязательном медицинском страховании полис обязательного медицинского страхования является документом, удостоверяющим право застрахованного лица на бесплатное оказание медицинской помощи, предусмотренной в Территориальной программе ОМС.

То есть, гражданам, имеющим полис ОМС, безо всяких оговорок должна предоставляться бесплатно медицинская помощь в поликлинике, стационаре, а также скорая медицинская помощь в экстренной, неотложной и плановой форме.

Ее оплачивают страховые медицинские организации за счет страховых взносов. Взносы на оказание медицинской помощи по ОМС, в свою очередь, уплачивают за работающих граждан работодатели, а за неработающих – бюджет субъекта РФ, т.е. республика.

Соответственно, медицинская помощь по сути не бесплатна, поскольку за нее платят работодатели и субъект РФ. Но еще раз хочу подчеркнуть, что населению она должна оказываться бесплатно.

- Как же быть тогда тем, кто не застрахован по ОМС? На что они могут пре ... Читать дальше »